Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čína: jiný rok, stejné problémy

11. 01. 2016 9:43:06
Bublina na akciích pokračuje ve splaskávání a pokles cen neodráží kolaps čínské ekonomiky. Centrální banka nechá měnu oslabit, řídí jen tempo. Čínská ekonomika zpomalí k šesti procentům, přesto její globální váha poroste.

Čína nechce ztratit pozornost finančních trhů ani v roce 2016

Pozornost finančních trhů od začátku roku poutá Čína. V pondělí a ve čtvrtek bylo automaticky zrušeno obchodování na čínské burze poté, co akciový index CSI 300 spadnul o 7%. Pokud pád chcete spojit s daty, tak na začátku týdne vyšla horší data za čínský průmysl.

Ale ve skutečnosti výprodej a pokles cen souvisí s očekávaným zrušením zákazu prodeje akcií pro velké investory, který měl nastat 8. ledna. Jinými slovy, malí investoři se zbavují akcií v očekávání, že to samé budou dělat velcí investoři, až budou moci. Je možné, že Čína odloží zrušení zákazu, aby stabilizovala situaci.

Zastavení obchodování souvisí s novými pravidly, které mimo jiné zavedla automatické zastavení obchodování při poklesu o sedm procent. Pro srovnání v USA je limit nastaven až na 20 procentech. Čínské autority nevydržely ani týden a ve čtvrtek tuto automatickou brzdu zrušily.

Připomeňme, že z vrcholu spadly ceny akcií téměř o 40 procent. Ale pokles cen akcií není spojen s kolapsem ekonomiky, ale primárně se splasknutím akciové bubliny, která vznikla v minulém roce. Přes všechny propady pokud jste nakoupili akcie v roce 2014, tak váš výnos je pořád padesát procent. Očekáváme, že tlak na pokles cen bude pokračovat s dopady na globální volatilitu a nejistotu.

Zpomalování čínské ekonomiky je setrvalým stavem od roku 2007. Přesto finanční trh a analytici nervózně poukazují, že ekonomika už neroste přes deset procent, devět, osm, sedm. Přes tuto nervozitu čínská ekonomika zvyšuje svůj podíl na globální ekonomice, v loňském roce velikostí předstihla USA (absolutně samozřejmě, nikoliv v produktivitě na jednoho obyvatele). Jinými slovy, zpomalení tempa je logické a bude pokračovat. A zkušenost říká, že trh bude stále překvapován.

Na zpomalování ekonomiky samozřejmě více či méně standardně reaguje čínská vláda a centrální banka. Centrální banka postupně pouští kurz čínské měny na slabší úrovně.

I přes kritiku a titulky „Měnové války“ je potřeba si uvědomit, že čínská ekonomika přes reálné posilování měny pomáhala zbytku světu. Od roku 2008 reálný efektivní kurz posílil o 40 procent a snížila přebytek svého běžného účtu a došlo k poklesu úspor.

Také čínská ekonomika tak prochází velkou strukturální změnou, kdy posiluje především sektor služeb (zdravotní, penzijní, sociální), jehož podíl na HDP překonal padesátiprocentní hranici (podle IIF).

Nicméně centrální banka má strach ze skokového oslabení, které by mohlo podle dosáhnout až několik desítek procent. Proto raději aktivně intervenuje na trzích a zpomaluje tržní reakci. Například za minulý rok díky intervencím snížila své devizové rezervy o cca 500 mld. USD, jen za prosinec o více než sto miliard.

Myslíme si, že v letošním roce bude tento tlak na oslabení měny pokračovat, minimálně do té doby, než Čína díky nízkým cenám komodit začne negativně nastavený trh překvapovat pozitivně.

Co se týče dopadu na ropu, tak nadále platí naše analýza, že za jejich poklesem nestojí primárně Čína. Statistika ukazuje, že Čína spotřebuje 12 procent roční celosvětové spotřeby ropy. Ale zhruba polovinu světové spotřeby mědi, niklu a hliníku. Pokud by komoditní trhy reagovaly především na Čínu, tak by ceny mědi, niklu a hliníku měly klesat rychleji, než ceny ropy. Nicméně opak je pravdou.

Pokles cen tak souvisí s dalšími faktory, především s podpisem dohody mezi Íránem a jadernými mocnostmi. Pokles cen ropy představuje pozitivní nákladový šok, který podpoří růst ekonomik. Především těch, které mají vyšší podíl průmyslu, jako je ČR, Německo a jako je i Čína.

Vývoj čínských indexů (autor: Martin Krajhanzl)
Je třeba říci, že hlavní čínské indexy se nevyvíjí stejně a poslední propady se primárně týkají akcií "pevninské Číny", čili indexů Shanghai a Shenzhen. Hongkongský Hang Seng proti nim vykazuje mnohem menší volatilitu.


Na trhu se také objevují komentáře, že je současná situace podobná tomu, když v srpnu (10.8.) čínská centrální banka oslabila juan. Jak se tehdy světové indexy vyvíjely? Nejvíce propadl německý DAX (12%) kvůli provázanosti zahraničního obchodu). A index MSCI EM (rozvíjejících se trhů), který ztratil deset procent během měsíce. Ztráty pak kulminovaly v horizontu měsíce. Nicméně například americký S&P 500 ztráty téměř smazal během čtvrtletí. Ostatní indexy byly o 5 až 6 % níže.

Z pohledu fundamentů světových akciových trhů není propad čínských indexů tím nejzásadnějším. Mnohem více se investoři obávají oslabení juanu, což by zkomplikovalo situaci jak vyspělým ekonomikám (kvůli vyšší konkurenci z Číny, například dovozy tamní oceli zatlačily americké ocelářství do výrazné defenzívy), tak i ostatním rozvíjejícím se trhům. Ty jsou navíc často závislé na výnosech z těžby komodit, jejichž cena ale dlouhodobě padá právě i z obav o vývoj čínské ekonomiky a celkového ochlazování světové výroby.


Poslední změny regulace na čínských trzích na jejich atraktivitě pro zahraniční investory rozhodně nepřidají. Navíc po nedávné změně metodiky MSCI se akcie 14 významných čínských firem (například Alibaba, Baidu, Ctrip.com), které jsou obchodovány v USA, staly/stanou (druhá půlka k červnu 2016) součástí indexu MSCI Emerging markets. Tento status čínský trh jako celý stále nedostal a s ohledem za potíže v posledních měsících asi v nejbližší době ani nedostane.


Kvůli výše zmíněným faktorům doporučujeme vůči čínským akciím minimálně pro následující měsíc opatrnost. Investiční příležitost vidíme spíše v ostatních regionech, jako zajímavá sázka se nabízí například spekulace na růst německého indexu DAX na střednědobém horizontu (okolo půlroku). Jako relativně bezpečný přístav pak poslouží americké akcie.

Autor: David Navrátil | pondělí 11.1.2016 9:43 | karma článku: 8.83 | přečteno: 716x

Další články blogera

David Navrátil

Koruna po exitu

ČNB zrušila kurzový závazek. Bez intervencí by se nyní koruna pohybovala kolem 24 CZK/EUR. Pravidla hry však změnila ČNB a masivní spekulace na posílení koruny.

6.4.2017 v 18:07 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 783 | Diskuse

David Navrátil

Koruna volná už ve čtvrtek? Tento čtvrtek!?

Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Teoreticky by mohla zrušit kurzový závazek už tento týden. Bude mít na to prakticky žaludek?

28.3.2017 v 12:35 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 676 | Diskuse

David Navrátil

#alternativnifakta daňové reformy

Progresivní daň v ČR už dávno máme. A to tak, že masivní. A díky ní máme i jednu z nejnižších příjmových nerovností v EU. To, že máme obecně nízké mzdy, to je jiný problém. Nicméně vyšší zdanění střední třídy jej nevyřeší. Naopak.

27.2.2017 v 9:54 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 3361 | Diskuse

David Navrátil

Vrásky bude ČNB dělat až posílení koruny o desítky procent

ČNB říká, že určitě zasáhne proti posílení koruny po exitu, ale až když půjde o posílení o desítky procent. Ještě chce někdo riskovat kurzové riziko?

13.10.2016 v 9:50 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 1215 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Vladimír Janák

Vyhledávání z mobilu - nový standard.

Průměrný uživatel dnes vyhledává informace na internetu v podstatě denně. Více než 80% z nás tak činí za pomocí mobilu.

24.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 4.73 | Přečteno: 120 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč už nemůže být líp

Osvícené jsou ty vlády a centrální banky, které udržují ekonomiku v permanentní recesi, protože ekonomika v recesi se nemůže přehřát. Ač na dovolené, nechal jsem se opět inspirovat jistou seriózní paní ekonomkou...

24.7.2017 v 14:58 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 480 | Diskuse

Petr Šindelář

Myšlenkové pochody Bohuslava Sobotky z říše ČSSD (7)

Smějící se premiér měl podle svých poradců přenášet na občany pozitivní energii, aby věděli "jakých úspěchů ČSSD při vládnutí dosáhla". Lidé však jeho úsměvy berou jako výsměch, že opět hloupě naletěli na plané volební sliby...

24.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Robert Bartyzal

Jak řešit pracovní právo u zahraničních přeprav

V posledních letech se hodně diskutuje (a pokutuje) kolem pracovního práva pro řidiče kamiónů jezdících v západní Evropě. V každém článku se píše sice o "A", ale už v málokterém o "B".

24.7.2017 v 9:13 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 264 | Diskuse

Pavel Opl

Prokletí dotací v ČR. Rozhledny v údolích, golfové resorty atd.

Statisíce domácností nemá obecní vodovod a tisíce obcí nemají čističky odpadních vod. Zato si všichni mohou odskočit na golf či zdolat rozhlednu výšky urostlé jabloně ...

23.7.2017 v 8:54 | Karma článku: 38.82 | Přečteno: 1645 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 897

Hlavní ekonom České spořitelny. Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Twitter, Facebook, LinkedInNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.