Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

My máme závazek a nechceme středověk!

15. 03. 2016 9:20:48
Musí ČNB experimentovat ještě se zápornými sazbami? Pokud by někdo měl pocit, že snížení sazeb ECB do většího záporu relativně zpřísňuje měnové podmínky v ČR, tak právě kurzový závazek zařídí, že se tak nestane.

Záporné sazby nechceme!

"...my v ČNB rozhodně nejsme žádní velcí fanoušci negativních úrokových sazeb", řekl Mirek Singer v rozhovoru pro časopis Reportér. Ačkoliv na posledním zasedání bankovní rady ČNB byla diskuse o snížení sazeb do záporu na programu, tak od té doby věnují členové bankovní rady energii na to, aby vysvětlili, že je vlastně nechtějí a především nepotřebují.

Singer dále řekl, že je „přesvědčen, že jsou i jiné způsoby, jak dostat peníze do ekonomiky." A to je, oč tu běží. Protože kurzový závazek téměř automaticky vede k pumpování peněz do ekonomiky. Díky kvantitativnímu uvolnění a záporným depozitním sazbám ECB bude více EUR poptávat české kačky.

Bez kurzového závazku by to vedlo k posílení koruny. A ke standardnímu kolotoči: silnější kurz by snížil dovozní ceny a inflaci. Zároveň by silnější kurz znevýhodnil domácí výrobce před dovozy, poklesla jejich výroba, vzrostla nezaměstnanost. A poklesla inflace. Dále, silnější koruna by zvýšila ceny vývozců, čímž by je znevýhodnila v mezinárodní konkurenci. To by vedlo k poklesu výroby, nárůstu nezaměstnanosti... A poklesu inflace. Centrální banka v reakci na tento vývoj (respektive v očekávání tohoto vývoje) by reagovala uvolněním měnové politiky. Tedy poklesem sazeb nebo oslabením koruny.

Ale kurzový závazek automaticky tento kolotoč zastavuje už na samotném začátku. Vyšší poptávka po české kačce je uspokojena Českou národní bankou, která nenechá korunu posílit pod 27 CZK/EUR a koruny prodá těm, co mají eura. Eura si nechá (zvýší devizové rezervy) a v české ekonomice bude více korun. A více korun v ekonomice snižuje tržní sazby do záporných hodnot. Například výnos dvouletého státního dluhopisu je aktuálně na -0,22%. Takže vyšší nabídka peněz snižuje cenu peněz. Vše funguje, téměř učebnicově.

My máme závazek a ne středověk!

Takže pokud by někdo měl pocit, že snížení sazeb ECB do většího záporu relativně zpřísňuje měnové podmínky v ČR, tak právě kurzový závazek zařídí, že se tak nestane.

Mojmír Hampl uvádí, že aby uvažoval o dalším uvolnění měnové politiky, tak by se musely zhoršit fundamenty. Nyní však zhoršení nevidí. A dále řekl, že pokud by bylo potřeba dále uvolnit měnovou politiku, tak lepším nástrojem je kurzový závazek než záporné sazby. Záporné sazby podle něj mohou přinést jen velmi malý pozitivní dopad, ale jsou spojeny s mnoha riziky.

Stejně odpovídal před pár dny hlavní ekonom ČNB, Tomáš Holub, na otázku, jaké další opatření by mohla ČNB použít pro uvolnění měnové politiky: „Kromě kurzu je to zase kurz. Velkou výhodou tohoto nástroje oproti záporným úrokovým sazbám je to, že nemá žádnou mez. Kurz lze vždy v principu posunout na ještě slabší úroveň.“

No a nakonec malý výlet do historie, protože ekonomiku záporných sazeb, kde podniky a domácnosti platí bankám úrok, za to že si u nich uloží peníze, přirovnal Mirek Singer ke středověku: „Celý středověk se platilo bankám parkovné a templářům cestovné... A banky ve středověku vybíraly poplatek za to, že tam měli šlechtici a další své peníze bezpečně uložené. Ale dnes to obvyklé není. Navíc je tu ještě riziko, že ti menší investoři si mohou říci, že za „zaparkování peněz“ platit nechtějí, a mohou si přijít vybrat peníze do toho štrozoku, což také není pro systém žádná výhra.“

Poslední březnový den zasedá ČNB. Podle našeho názoru je snížení sazeb do záporu nyní nepravděpodobné. Za prvé mechanismus kurzového závazku automaticky pumpuje peníze do ekonomiky při větším uvolnění měnové politiky ECB. Tábor odpůrců (možná by zvolili spíše označení „nezastánců“) záporných sazeb vydává spoustu energie, aby vysvětlil, že toto opatření má větší rizika než přínosy. Pokud by zastánci záporných sazeb měli většinu, tak v rámci snahy centrální banky být čitelnou institucí, bych očekával vyjádření z jejich strany. To se neděje.

Exit, až sazby budou normální

Vraťme se ještě k rozhovoru s guvernérem Mirkem Singerem. Na otázku o míře intervencí, řekl: "Zatím vidíme, že si korunu dost kupují normální exportéři. Nějací finanční investoři jsou tam také, ale zatím ne moc. Pokud by jich ale bylo hodně, kdyby byla koruna tzv. překoupená, dostane se to do stavu, kdy nakoupené koruny nebude možné reálně za eura vyměnit. Naše ekonomika tolik eur zkrátka nevyprodukuje. A nebude možné realizovat výnos v nějakém rozumném čase. Takže pokud nebude těch korun nakoupených moc, nejspíše bude mírně posilovat. Když bude koruna ‚překoupená‘, může to být přesně naopak." Souhlasíme, protože spekulace na posílení koruny ve finále mohou způsobit, že žádné posílení nebude.

A ještě jednou Singer, tentokrát k časování exitu: "Intervence budou končit v době, kdy se už nejspíš na mnoha místech vrátí normální úrokové sazby. A pak nemusí být žádné štěstí mít uložené peníze za minus půl procenta v českých dluhopisech a čekat na změnu kurzu. Možná bude daleko lepší mít je uložené za dvě procenta v dolaru."

Ha, o víkendu říkal, že exit by mohl přijít v první polovině roku 2017. Ale zde upřesňuje, že to bude, až budou sazby ve světě normální. Tak nevím, co je podle něj „normální“, ale pokud míra nezaměstnanosti v EMU bude klesat podobně rychle jako v USA, tak se nad předkrizové úrovně dostane cca v roce 2019. A Fed čekal na pokles míry nezaměstnanosti na předkrizové úrovně, aby zvýšil sazby. Proto nečekáme, že by se sazby ECB dostaly nad nulu před rokem 2019.

Tento závazek bude v této uspěchané a přelétavé době jedním z mála těch dlouhodobějších.

Autor: David Navrátil | úterý 15.3.2016 9:20 | karma článku: 9.75 | přečteno: 1101x

Další články blogera

David Navrátil

Koruna po exitu

ČNB zrušila kurzový závazek. Bez intervencí by se nyní koruna pohybovala kolem 24 CZK/EUR. Pravidla hry však změnila ČNB a masivní spekulace na posílení koruny.

6.4.2017 v 18:07 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 790 | Diskuse

David Navrátil

Koruna volná už ve čtvrtek? Tento čtvrtek!?

Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Teoreticky by mohla zrušit kurzový závazek už tento týden. Bude mít na to prakticky žaludek?

28.3.2017 v 12:35 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 677 | Diskuse

David Navrátil

#alternativnifakta daňové reformy

Progresivní daň v ČR už dávno máme. A to tak, že masivní. A díky ní máme i jednu z nejnižších příjmových nerovností v EU. To, že máme obecně nízké mzdy, to je jiný problém. Nicméně vyšší zdanění střední třídy jej nevyřeší. Naopak.

27.2.2017 v 9:54 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 3366 | Diskuse

David Navrátil

Vrásky bude ČNB dělat až posílení koruny o desítky procent

ČNB říká, že určitě zasáhne proti posílení koruny po exitu, ale až když půjde o posílení o desítky procent. Ještě chce někdo riskovat kurzové riziko?

13.10.2016 v 9:50 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 1216 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Rozpočet na rok 2018 je zase jen blamáž

Je to marný, je to marný, je to marný. Tak by se dalo asi označit vytvoření rozpočtu na rok 2018. Jednou si natlučeme ústa. Ale to už dnešní agrobaroni a oranžoví slibovači budou dávno od válu.

26.9.2017 v 11:38 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 257 | Diskuse

Mikulas Splitek

O strachu při investování

„Když koupím nějakou akcii, popadne mě takový strach,“ svěřil se mi kamarád. A pokračoval: „A pokud padá, začnu se bát ještě víc. Snad proto prodávám v ten nejméně vhodný okamžik. Myslíš, že si ztráty způsobuju vlastním strachem?"

26.9.2017 v 10:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 149 | Diskuse

Josef Barta

Co ještě patří Čechům, kteří v ČR žijí?

Chlubit se cizím peřím jde hlavně našim politikům a vládě. Hrdě prohlašují „naše“ firmy, banky, sportovci atd. Kde je ale pravda? České peníze inkasují banky patřící zahraničnímu kapitálu, firmy patří zahraničním vlastníkům.

25.9.2017 v 14:30 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1812 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Naše vládnoucí banda vede Česko do pekla řeckého bankrotu

Vládnoucí Sobotkova koalice „Bratrstva kočičí pracky“ v posledních křečích předvolebního boje jde řeckou cestou a rozhazuje peníze z prošustrované státní kasy.

23.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 30.11 | Přečteno: 1461 | Diskuse

Jan Lunga

Mzdy v EU – jak je možné manipulovat s lidských myšlením v otázkách mezd

Je až k pláči, jak jsou lidé dopleteni v tom, jak se jim žije a jak se žije jinde a to na základě ukazatele průměrných příjmů.

22.9.2017 v 22:54 | Karma článku: 31.38 | Přečteno: 4915 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 899

Hlavní ekonom České spořitelny. Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Twitter, Facebook, LinkedInNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.