Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stačí slovo a sněží

31. 05. 2016 9:36:47
Dneska se podíváme na to, jak ECB odpouští dluh celé EMU, ale jen ne Řecku. A jak málo stačí, aby začalo sněžit.

ECB: odpustit dluh Řecku ne, ale Německu ano!?

Řecko dostalo od Troiky minulý týden peníze na splátku dluhu. Přestože Mezinárodní měnový fond chtěl nejdříve prosadit odpuštění části dluhu, protože podle jejich analýz se Řecko z dluhových problémů vlastním úsilím prostě nedostane. Ostatní partneři (ECB a Evropská komise) díky nátlaku Německa tento návrh odmítá. Poslední dohoda na toto téma je, že do konce roku se dohodnou.

Profesor z LSE Paul De Grauwe napsal, že dochází k odpouštění dluhu zemí eurozóny prostřednictvím kvantitativního uvolnění ECB. Všech kromě Řecka, které se podle pravidel ECB do tohoto programu nekvalifikuje, protože její dluhopisy nejsou dostatečně „kvalitní“.

Od začátku (březen 2015) kvantitativního uvolnění ECB nakoupila státní dluhopisy téměř za 800 mld. EUR. A centrální banka uvádí, že bude pokračovat minimálně do března 2017. To znamená, že celkový objem dosáhne minimálně na cca 1600 mld. EUR.

Paul De Grauwe argumentuje, že v situaci, když ECB nakupuje státní dluhopisy a drží je na své bilanci, tak tento vládní dluh „mizí“. Vlády jej ve skutečnosti nemusí splatit. A tak si vlády EMU (kromě Řecka) užívají odpis dluhu, který Řecku pod záminkou morálních hazardu atd. nechtějí přiznat.

Bezesporu kvantitativní uvolnění ulehčuje vládám eurozóny život, protože snižuje náklady na financování dluhu. Nicméně podle mého názoru nejde o odpis dluhu. Aby to tak bylo, tak by dluhopisy musely zůstat na bilanci ECB navždy.

ECB: na věčnosti záleží

Ještě donedávna ECB nereinvestovala splácený dluh. Jinými slovy, když ECB nakoupila dluhopis se splatností pěti let, tak za pět let si jej nechala od dané vlády splatit. Dalo by se říci standardní vztah, je protistrana nezvyklá.

V prosinci minulého roku ECB řekla, že bude reinvestovat splacené dluhopisy. To znamená, že za splacené peníze znovu nakoupí vládní dluhopisy. V praxi to může vypadat tak, že vláda splatí dluhopisy a okamžitě vydá nový dluh, který ECB znovu nakoupí.

Tím už se blížíme k tomu, co De Grauwe vidí jako faktické odpuštění dluhu: vládě nehrozí, že by nenašla kupce pro tento nový dluh na splacení toho starého.

Nicméně říci, že došlo ke skutečnému odpuštění státního dluhu, musí být splněna jedna podmínka: že by ECB řekla, že reinvestovat bude neomezeně dlouhou dobu. A to ECB neřekla: „Zatřetí, přijali jsme rozhodnutí reinvestovat splátky jistiny z cenných papírů koupených v rámci APP, jakmile budou splatné, a to po nezbytně dlouhou dobu.“

„Po nezbytně dlouhou dobu“ není „navždy“. ECB se nezavázala, že trvale zvýší objem peněz v ekonomice prostřednictvím kvantitativního uvolnění. Možná vám přijde tato diskuse příliš teoretická. A taky že jo. Ale s možnými praktickými dopady.

ECB: stačí slovo a už sněží

Když se diskutuje o shazování peněz z vrtulníku (helikocopter drop of money), tak financování deficitu ze strany centrálních bank trvalým navýšením objemu peněz v ekonomice je nejčastěji zmiňovanou podobou této vrtulníkové akce. Takže když ECB říká, že shazování peněz z vrtulníku je možným nástrojem, tak nemusí jít o takovou revoluci, jak si někdo může myslet. Stačí změnit větu „po nezbytně dlouhou dobu“ na „trvale“ a už sněží!

Čína: shortaři všech zemí, spojte se!

Dalším dnešním tématem je Čína. Shortaři (investoři sázející na pokles cen) navyšují své sázky proti čínským akciím na nejvyšší úrovně za poslední rok. Pamětníci připomínají, že naposledy tento pesimismus vedl k poklesu hodnoty akciového indexu v Číně o 5 bilionů dolarů. A já dodávám, že zaslouženě: na čínském akciovém trhu se v posledních dvou letech vyklubala pěkná akciová bublina, která musela splasknout.

Je potřeba mít na paměti, že značná korekce akciového trhu už je za námi. Dále, pokles čínských akcií nesouvisí s kolapsem čínské ekonomiky, ale přehřátím akciového trhu v minulosti. Přicházející makro data z Číny nejsou už tak velkým zklamáním jako tomu bylo v loňském roce. Ano, může to souviset i s výměnou šéfa statistického úřadu.

A na paměti je potřeba samozřejmě mít i to, že případný pokles se může snadno díky psychologii přelít krátkodobě na další trhy. Už slyším pesimisty, jak říkají, že rozbuškou bude zvýšení sazeb Fedem...

Letem světem

Česká vláda odložila jednání o rozpočtu na polovinu června. Během jednání ale doposud stihla zvýšit výdajové rámce o 30 mld. CZK pro roky 2017 až 2019. Ministerstvo financí navrhovalo deficit 48,5 mld. deficit, ale vzhledem k blížícím se volbám v roce 2017 šlo spíše o snahu ukázat nízké číslo, které se po protlačení vládou zvýší.

Japonský průmysl pokles v dubnu meziročně o 3,5%. Vedle ochablosti japonské ekonomiky se tentokrát do čísel dostal efekt zemětřesení na ostrově Kyushu. To mimo jiné ovlivnilo výrobu kolosu Toyota, Sony. Očekávání analytiků byla více pesimistická = čekali větší škody.

Dneska se otevřou finanční trhy v USA a UK po pondělním volnu. Spousta makro dat bude zveřejněna, nejsledovanější bude inflace v EMU.

Nejlepší investice je jídlo. Znalosti zapomenete, peníze ztratí hodnotu, zlato nebude nikoho zajímat, ale tuky - o ty jen tak nepřijdete.

Autor: David Navrátil | úterý 31.5.2016 9:36 | karma článku: 10.28 | přečteno: 320x

Další články blogera

David Navrátil

Koruna po exitu

ČNB zrušila kurzový závazek. Bez intervencí by se nyní koruna pohybovala kolem 24 CZK/EUR. Pravidla hry však změnila ČNB a masivní spekulace na posílení koruny.

6.4.2017 v 18:07 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 794 | Diskuse

David Navrátil

Koruna volná už ve čtvrtek? Tento čtvrtek!?

Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Teoreticky by mohla zrušit kurzový závazek už tento týden. Bude mít na to prakticky žaludek?

28.3.2017 v 12:35 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 677 | Diskuse

David Navrátil

#alternativnifakta daňové reformy

Progresivní daň v ČR už dávno máme. A to tak, že masivní. A díky ní máme i jednu z nejnižších příjmových nerovností v EU. To, že máme obecně nízké mzdy, to je jiný problém. Nicméně vyšší zdanění střední třídy jej nevyřeší. Naopak.

27.2.2017 v 9:54 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 3368 | Diskuse

David Navrátil

Vrásky bude ČNB dělat až posílení koruny o desítky procent

ČNB říká, že určitě zasáhne proti posílení koruny po exitu, ale až když půjde o posílení o desítky procent. Ještě chce někdo riskovat kurzové riziko?

13.10.2016 v 9:50 | Karma článku: 23.76 | Přečteno: 1216 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Výrobci vzkazují spotřebitelům. Spotřebitelé vzkazují obchodníkům

Po světě se roznesla fáma, že Číňanům i přes nedostatek kvalitní smetany zachutnalo máslo. Evropanům máslo prudce zdražilo a obchodníci nutí spotřebitele se ceně přizpůsobit, což v našem malém Česku neplatí pouze pro máslo...

20.11.2017 v 9:52 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 799 | Diskuse

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 5.27 | Přečteno: 382 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 614 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.51 | Přečteno: 15273 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 1095 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 900

Hlavní ekonom České spořitelny. Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Twitter, Facebook, LinkedInNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.