Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrtěti psem a lekce jemné komunikace pro/od Jirky Rusnoka

14. 09. 2016 9:59:34
Komunikační smršť ze strany ČNB rozkmitala devizový trh. Po týdnu ČNB posunuje exit až na podzim 2017. Prozatím.

Minulý týden, guvernér ČNB Jirka Rusnok k časování exitu pro Respekt řekl: „Podle nejnovější Zprávy o inflaci ze začátku srpna nadále předpokládáme, že kurzový závazek rozhodně nebude ukončen dříve než v příštím roce. Jako pravděpodobný termín opuštění režimu, kdy ČNB kurz koruny používá jako nástroj měnové politiky, se jeví polovina příštího roku.“ A pak dodal, že „Kdyby inflace v polovině roku 2017 byla lehce pod dvěma procenty, nicméně výhled by naznačoval v nejbližší době překročení této úrovně, uměl bych si exit představit i v takové situaci.“

Pak přišel rozhovor pro DVTV, kde Jirka Rusnok uvedl: „Ve druhém, třetím čtvrtletí příštího roku bychom měli být pevně na cestě k našemu inflačnímu cíli.“

Tak a tohle si finanční trh spojil jednoduchou logikou. OK, exit až v příštím roce, pravděpodobně v polovině, ale je tady i možnost, že by to mohlo být dříve, protože inflace může být v době exitu pod dvěma procenty, tedy pod inflačním cílem, stačí, když si budou myslet, že inflace poroste. A aha, ČNB říká, že si jistá je! Takže hurá, nakupovat koruny, bo zima, pardon exit se blíží.

A taky se tak stalo. ČNB začala intervenovat, aby se spotový, tedy dnešní kurz nedostal pod hlídanou úroveň 27 korun za euro. Ale co ČNB nedokáže intervencemi snadno uhlídat jsou očekávání budoucího kurzu koruny, tzv. forwardy. Například šestiměsíční forward se dostal na úroveň 26,86 CZK/EUR. Jinými slovy, trh sázel na to, že kolem půlky března bude koruna s nějakou pravděpodobností už bez závazku a posílí pod 27 CZK/EUR. Pokud bychom předpokládali, že trh věří, že bez závazku by koruna rychle posílila na 26 CZK/EUR, potom by tato pravděpodobnost byla přes 10 procent. Pokud bychom předpokládali posílení na 26,5 CZK/EUR (2%), potom by už pravděpodobnost byla dvojnásobná.

Minulý týden jsme psali, že se trh trochu splašil, protože spíše než dřívější exit je pravděpodobnější pozdější exit díky ECB. Ale v minulosti jsme taky psali, že toto splašení přijde, protože trh potřebuje volatilitu, spekulace o exitu, o kolik že koruna posílí, ovíněné švýcarskou zkušeností... Navíc ministerstvo financí bude o něco více emitovat, aby přefinancovalo dluh, což bude dobrá příležitost pro zahraniční investory nakoupit koruny a investovat je do státních dluhopisů. Dále, ECB v posledních týdnech „utekla“ ČNB v růstu bilance, což vytváří přirozený tlak na posílení koruny. No a před koncem roku se ještě dostaví efekt rezolučního fondu.

V některých aspektech je to podobné loňskému létu/podzimu, kdy přišla spekulační vlna, protože v té době ČNB taky říkala, že za cca 9M (=v půlce roku 2016 přijde exit) a trh spekuloval, že to vlastně bude dříve, navíc ECB rozjela kvantitativní uvolnění.

Kolik vlastně ČNB intervenuje? Od začátku roku do konce srpna zvýšila ČNB devizové rezervy o 305 mld. CZK. Ještě v červnu nakoupila ČNB jen 7 mld., v červenci už 20 mld. a srpnu přišel skok na 58 mld. CZK devizových rezerv. Pořád žádné velké dusno, v lednu a v loňském srpnu to bylo přes 80 mld. CZK.

Kolik ČNB intervenuje v posledních dnech? Dneska ČNB zveřejní dekádní bilanci, ze které se dozvíme, o kolik vzrostly rezervy za prvních deset dnů tohoto měsíce. Bez ní jsme poloslepí. Vývoj stahovacích repo operací a depozitní facility sice ukazuje nárůst pohledávek bank vůči ČNB o 114 mld. CZK od konce srpna. Nicméně tato částka je ovlivněna změnou objemu povinných minimálních rezerv a především přesunem peněz vlády mezi bankami a ČNB. Na konci srpna totiž vláda přesunula do ČNB cca 116 mld. CZK a je pravděpodobné, že začátek měsíce udělala opačný tok.

Nicméně včerejší komunikační smršť ze strany ČNB ukazuje, že přece se jen něco stalo, a že došlo ke zvýšení objemu intervencí.

Jirka Rusnok včera v Ostravě řekl, nejdříve ráno pro ČT: „Vždy se rozhodujeme na základě aktuálních prognóz a to platí i nadále. Nyní naše předpovědi ukazují, že čas (ukončení intervencí) může přijít někdy v druhé polovině příštího roku.“ Takže upozorňuje, že první polovina roku prostě ne. A pokud by to někdo nepochopil, tak se jal novinářům po kulatém stole v Ostravě vysvětlovat, co to znamená druhá polovina roku: "Je to otázka druhé poloviny roku, spíše po prázdninách. Na červen to rozhodně nevypadá a o prázdninách se mi nezdá, že bychom chtěli dělat takové akce. Ale nevím, co se všechno ještě semele. Pravděpodobnost nejvyšší je asi někde po těch prázdninách".

Takže ČNB se snaží uklidnit trh s tím, že exit v první polovině roku ne, až ve druhé a to tak, že až po prázdninách. Výsledek se dostavil a forwardové kurzy se utáhly směrem k 27 CZK/EUR.

My stále očekáváme exit nejdříve na podzim příštího roku. A případný posun dále do budoucnosti bude závislý na tom, kdy ECB ukončí kvantitativní uvolnění.

Nicméně Jirka Rusnok taky řekl, že nerozumí, proč někdo spekuluje na dřívější exit. To je faul ze dvou důvodů. Za prvé, ČNB v minulosti uvedla, že možností exitu je několik a jeden z nich je i švýcarský scénář, tedy náhlý exit. Za druhé ČNB neuvěřitelně riskuje, když říká, že exit se blíží a zároveň, že je nesmysl, aby se podniky zajišťovaly proti posílení. A vývoj na forwardech jasně ukazuje, že podniky nemůžou čekat na zajištění těsně před koncem kurzového závazku, protože jim forwardový kurz jednoduše uteče. A ČNB zároveň uvádí, že očekává dlouhodobé posilování koruny po exitu, že bude bránit jen skokovému posílení. Pokud by vývozci slepě věřili ČNB, budou nepříjemně překvapeni.

Autor: David Navrátil | středa 14.9.2016 9:59 | karma článku: 17.37 | přečteno: 621x

Další články blogera

David Navrátil

Koruna po exitu

ČNB zrušila kurzový závazek. Bez intervencí by se nyní koruna pohybovala kolem 24 CZK/EUR. Pravidla hry však změnila ČNB a masivní spekulace na posílení koruny.

6.4.2017 v 18:07 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 794 | Diskuse

David Navrátil

Koruna volná už ve čtvrtek? Tento čtvrtek!?

Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Teoreticky by mohla zrušit kurzový závazek už tento týden. Bude mít na to prakticky žaludek?

28.3.2017 v 12:35 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 677 | Diskuse

David Navrátil

#alternativnifakta daňové reformy

Progresivní daň v ČR už dávno máme. A to tak, že masivní. A díky ní máme i jednu z nejnižších příjmových nerovností v EU. To, že máme obecně nízké mzdy, to je jiný problém. Nicméně vyšší zdanění střední třídy jej nevyřeší. Naopak.

27.2.2017 v 9:54 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 3368 | Diskuse

David Navrátil

Vrásky bude ČNB dělat až posílení koruny o desítky procent

ČNB říká, že určitě zasáhne proti posílení koruny po exitu, ale až když půjde o posílení o desítky procent. Ještě chce někdo riskovat kurzové riziko?

13.10.2016 v 9:50 | Karma článku: 23.76 | Přečteno: 1216 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Výrobci vzkazují spotřebitelům. Spotřebitelé vzkazují obchodníkům

Po světě se roznesla fáma, že Číňanům i přes nedostatek kvalitní smetany zachutnalo máslo. Evropanům máslo prudce zdražilo a obchodníci nutí spotřebitele se ceně přizpůsobit, což v našem malém Česku neplatí pouze pro máslo...

20.11.2017 v 9:52 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 799 | Diskuse

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 5.27 | Přečteno: 382 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 614 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.51 | Přečteno: 15273 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 1095 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 900

Hlavní ekonom České spořitelny. Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Twitter, Facebook, LinkedInNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.