Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěřte pohádce ČNB o zajištění zadarmo

12. 10. 2016 10:08:11
Česká národní banka vysílá zmatené signály podnikům. Říká jim, že kurzové zajištění zdarma skončí exitem. A zároveň, že ani před exitem jim není schopná garantovat cenu zajištění. Tento zmatek zaplatí podniky ze svého.

Vzkazy centrální banky pro vývozce

V pondělí měl prezentaci hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub s názvem „Měnová politika ČNB a budoucí exit z kurzového závazku“, kterou měl na semináři s příznačným názvem „Eliminace měnových rizik v mezinárodních kontraktech“. Takže jaké poselství dala ČNB pro eliminaci kurzového rizika?

Potvrdil, že exit nemůže nastat před druhým čtvrtletím 2017, aktuálně, že bankovní rada vidí exit v polovině roku 2017. A že exit může být odložen.

Centrální banka chce mít vše stopro

V tomto směru byla důležitá poznámka, že prognóza ČNB počítá s tím, že ze strany ECB dojde v březnu k jednorázovému ukončení kvantitativního uvolnění (QE). Jejich prognóza nepředpokládá, tak jako my, že dojde k prodloužení stávajících nákupů o 6-9 měsíců a následně k pozvolnému ukončování. My čekáme ukončení QE až v polovině roku 2018, nikoliv už v březnu 2017. Nejde o to, že by si tým Tomáše Holuba myslel, že nedojde k prodloužení kvantitativního uvolnění. Ale má „politiku“, že tento předpoklad nezmění, dokud jej ECB neoznámí. Dokud to není stopro.

No jo, ale pokud by ČNB předpokládala, že dojde k prodloužení QE ECB, potom by jejich prognóza ukazovala, že by zde byl větší tlak na posílení koruny. V tomto případě by viděli riziko posílení koruny po exitu a tudíž, že by inflace byla stlačována opět dolů. Proto očekávejte, že tým hlavního ekonoma ČNB postupně změní prognózu tak, že bude spíše ukazovat na potřebu pozdějšího exitu. My čekáme exit nejdříve na konci 2017.

Dále potvrdil naše slova, že ČNB exit bude transparentní, tedy žádná snaha překvapit dřívějším exitem ve stylu „bude říkat září, ale uděláme to v dubnu“. Ti, kteří spoléhají na dřívější exit, argumentují snahou ČNB snížit objem intervencí. ČNB má ovšem dlouho rozmyšlené a Tomáš Holub to potvrdil, že případná budoucí ztráta z přecenění devizových rezerv nehraje v rozhodování žádnou roli. Fakt, ČNB není švýcarská centrální banka, která vyplácí dividendy a už v minulosti byla ztráta přes 150 mld. CZK a v ČNB se nikdo nehroutil.

ČNB nehlídá vše, především ne kurz, za který se podniky chtějí zajistit

Praktickou informací pro vývozce bylo přiznání, že ČNB hlídá pouze spotový trh, nikoliv forward. Jinými slovy, podnikům, které se chtějí zajistit, ČNB není schopna garantovat forwadový kurz 27 CZK/EUR.
Nicméně ČNB si stále neuvědomuje, že si zahrává s ohněm, protože i v této prezentaci se objevilo: „Exit = konec období bezprecedentní kurzové stability, a tedy konec období ‚hedgingu zdarma‘ ze strany ČNB.“ Tak to není! Právě protože ČNB není schopna garantovat forward, tak čekání na zajištění kurzového rizika těsně před exit se podnikům naopak hodně prodraží. Pro hedging není důležitý exit, ale očekávání exitu, který posune forwardy pod 27 CZK/EUR.

Zmatenost komunikace ČNB vůči vývozcům dobře dokresluje komentář ke grafu výše. První komentář ČNB zní „Výsledky naznačují, že podniky doposud vesměs věřily komunikaci ČNB a nepodléhaly tržním spekulacím na předčasný exit“. A druhý pak: „Varovnější interpretace grafu by ovšem mohla být taková, že firmy si odvykly řídit kurzové riziko a mohly by podcenit návrat do normálu spojený s exitem.“ Si vyberte.

Záleží jen na vás!

A proto nemohl nepřijít alibistický závěr: „Výrobní podniky by – podle mého názoru – neměly spekulovat na vývoj kurzu po exitu, ale chápat ho jako návrat do světa, v němž může docházet k neočekávaným pohybům kurzu oběma směry. Je samozřejmě čistě na nich, jak tomu přizpůsobí řízení svého kurzového rizika.“

Záleží na vás... Trochu mi to připomíná Cimrmana: „Tak končí – aspoň doufám – naše komedie. Zlo prohrává a dobro žije. Vám, paní, vidím, se slza v oku blyští, že chodí to tak pouze na jevišti. V životě našem opáčně to bývá –tam dobrák úpí, vrch má duše křivá. Jak ale říkám na každičké štaci: svět bude lepší, dáme-li si práci. Je marné žehrat, modliti se zdrávas. Vše záleží jen na vás, na nás...a hlavně teda na vás.“

Zbytek Ranního restartu si můžete přečíst zde

Bonus: "Dal odpovědět všem."

Autor: David Navrátil | středa 12.10.2016 10:08 | karma článku: 17.17 | přečteno: 1003x

Další články blogera

David Navrátil

Koruna po exitu

ČNB zrušila kurzový závazek. Bez intervencí by se nyní koruna pohybovala kolem 24 CZK/EUR. Pravidla hry však změnila ČNB a masivní spekulace na posílení koruny.

6.4.2017 v 18:07 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 794 | Diskuse

David Navrátil

Koruna volná už ve čtvrtek? Tento čtvrtek!?

Ve čtvrtek zasedá Česká národní banka. Teoreticky by mohla zrušit kurzový závazek už tento týden. Bude mít na to prakticky žaludek?

28.3.2017 v 12:35 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 677 | Diskuse

David Navrátil

#alternativnifakta daňové reformy

Progresivní daň v ČR už dávno máme. A to tak, že masivní. A díky ní máme i jednu z nejnižších příjmových nerovností v EU. To, že máme obecně nízké mzdy, to je jiný problém. Nicméně vyšší zdanění střední třídy jej nevyřeší. Naopak.

27.2.2017 v 9:54 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 3368 | Diskuse

David Navrátil

Vrásky bude ČNB dělat až posílení koruny o desítky procent

ČNB říká, že určitě zasáhne proti posílení koruny po exitu, ale až když půjde o posílení o desítky procent. Ještě chce někdo riskovat kurzové riziko?

13.10.2016 v 9:50 | Karma článku: 23.76 | Přečteno: 1216 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Výrobci vzkazují spotřebitelům. Spotřebitelé vzkazují obchodníkům

Po světě se roznesla fáma, že Číňanům i přes nedostatek kvalitní smetany zachutnalo máslo. Evropanům máslo prudce zdražilo a obchodníci nutí spotřebitele se ceně přizpůsobit, což v našem malém Česku neplatí pouze pro máslo...

20.11.2017 v 9:52 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 799 | Diskuse

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 5.27 | Přečteno: 382 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 614 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.51 | Přečteno: 15273 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 1095 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 900

Hlavní ekonom České spořitelny. Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Twitter, Facebook, LinkedInNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.