Vrásky bude ČNB dělat až posílení koruny o desítky procent

ČNB říká, že určitě zasáhne proti posílení koruny po exitu, ale až když půjde o posílení o desítky procent. Ještě chce někdo riskovat kurzové riziko?

Zásadní jsou desítky procent milí vývozci

Guvernér ČNB Jirka Rusnok pronesl včera pár vřelých slov na Fóru Hospodářských novin.

Za prvé, ČNB na posledním zasedání posunula tzv. tvrdý závazek do druhého čtvrtletí. Tzv. tvrdý závazek říká, kdy nejdříve ČNB udělat exit. Ten posunula na druhý kvartál příštího roku. K tomu guvernér: "V tuto chvíli bych řekl, a tak to vidím já, že pokud nenastane žádná extrémní neočekávaná událost, tak to je poslední posun tvrdého kurzového závazku." OK, nejde o nic nového, že centrální bankéři uvěřili své prognóze, která jim ukazovala, že exit se blíží. 

Je potřeba si nicméně uvědomit, že současná prognóza ČNB nepočítá s tím, že ECB prodlouží kvantitativní uvolnění za březen 2017. Konsensus trhu je, že ano. Trh dokonce sází na další snížení sazeb ECB. Pokud by prognóza ČNB zohlednila prodloužení QE, tak by ukazovala na pozdější exit. 

Jinými slovy „extrémní neočekávaná událost“ se stává v posledních letech docela často. Je potřeba říci, že nejen ČNB.

Za druhé, Jirka Rusnok zopakoval, že ČNB po exitu bude intervencemi omezovat velké výkyvy kurzu. Tak, ale teď čtěte vývozci pozorně: „Je zřejmé, že jednotky procent nejsou něčím, co by nás mělo vzrušovat. Pokud by nastal nějaký zásadní pohyb v desítkách procent, tak na to budeme určitě reagovat. Tento extrém ovšem nepředpokládám. U jednotek procent budeme o jemném ladění rozhodovat podle momentální situace."

Ano, fakt řekl, že ČNB bude reagovat určitě, až pokud bude pohyb v desítkách procent. U jednotek se ještě uvidí. 

Například koruna silnější o deset procent je kurz 24,3 CZK/EUR. 

Pamatuji si na kulatý stůl v Karlových Varech, kde ještě Mirek Singer dostal podobný dotaz, tedy kdy by ČNB už zasahovala proti posílení koruny. Tehdy Mirek Singer řekl, podle něho většina bankovní rady má tento práh bolesti kolem pěti procent. Tedy 25,7 CZK/EUR. Už tehdy se orosilo čelo nejednoho vývozce, protože takové posílení by jim výrazně ukouslo marži. Některým zcela. A to mluvil o pěti procentech.

Pro orosené exportéry má Jirka Rusnok uklidňující vzkaz: "Pokud má někdo svůj byznys plán postavený na tom, že malé jednotky procent pohybu kurzu jeho byznys položí, tak by bylo lepší, kdyby začal hledat nějakou jinou příležitost už teď."

K tomu mám tři poznámky. 

Za prvé, náš základní scénář je, že exit přijde později, díky ECB a dopadům Brexitu. Říkáme, že až na konci roku 2017 nebo později. Ale to v žádném případě neznamená, že bychom říkali, že riziko dřívějšího opuštění kurzového závazku je nulové, a proto by se podniky neměly zajišťovat. Zajištění není o základním scénáři, ale o rizicích a jejich pravděpodobnostech, a zda tato rizika nejsou vychýlené jedním směrem. Takové slova ze strany ČNB samozřejmě rizika vychylují a zajištění dává větší smysl.
 
Za druhé, ČNB už téměř tři roky vtloukává do podniků, ať se nezajišťují, že ČNB jim dává kurzové zajištění zadarmo. Že až do exitu mohou být podniky v klidu. Nebuďte. V žádném případě nesdílíme názor ČNB, že zajišťovat se teď nedává smysl. Naopak, ČNB sice hlídá spotový kurz, ale nemá forwardový kurz pod palcem. Je pravděpodobné, že díky spekulacím i několik měsíců před exitem bude forwardový kurz hluboko 27 CZK/EUR. Podívejte se na dnešní hodnoty: kurz za rok si nyní nezajistíte na 27 CZK/EUR, ale na 26,7. Čím blíž exitu, tím více se propadne na silnější úrovně. Takže zajištění, které vám ČNB nabízí, není zadarmo. Žádný oběd není zadarmo.

Za třetí, ČNB už několik let podnikům říká: letos ještě závazek, příští rok exit. A podniky slyší z médií, analytiků, komentátorů, že po exitu koruna posílí. A pak ČNB posunula exit o další rok. Jedním důvodem je i to, že mzdy v ČR nerostou tak rychle, jak by si ČNB přála. Ale příčinou nižšího růstu je komunikace samotné ČNB. ČNB podnikům vlastně říká, že letos ještě máte kurzový polštář, ale příští rok vám jej vezmeme. Podniky vidí, že se jim letos daří, jsou ochotny nabírat lidi, ale vedle toho slyší, že příští rok už kurzový polštář nebude, a že koruna dokonce může výrazně posílit (dokonce to slyší z úst ČNB). Co udělá takový podnik? Bude méně ochotný zvyšovat tarifní mzdy a raději si dělá polštář na horší časy. Takže nakonec mzdy ne(po)rostou tak rychle, jak si ČNB vysnila. A díky tomu inflace neporoste a můžeme posunout exit zase o rok… 

 

Autor: David Navrátil | čtvrtek 13.10.2016 9:50 | karma článku: 24,48 | přečteno: 1222x
  • Další články autora

David Navrátil

Koruna po exitu

6.4.2017 v 18:07 | Karma: 19,06

David Navrátil

My ČNB a oni Ilumináti

3.6.2016 v 9:31 | Karma: 21,14

David Navrátil

Stačí slovo a sněží

31.5.2016 v 9:36 | Karma: 11,31

David Navrátil

Bitva o Británii a eurozónu

22.2.2016 v 9:46 | Karma: 12,39
  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 914x
Hlavní ekonom České spořitelny. Ostravak (když s ním mluvíte, máte jasno), v České spořitelně od roku 2004, o čtyři roky později se stal jejím hlavním ekonomem a šéfem nejlepšího českého analytického týmu. Zájmy: vzhledem k tomu, že většina lidí považuje analytiky za autisty, tak prý prozradí jen 68:6f:72:79.

Twitter, Facebook, LinkedIn

Seznam rubrik